Найочевидніші симптоми її прояву:- Підвищена стомлюваність, відчуття сильної втоми. Коли організму не вистачає заліза для виробництва гемоглобіну, який поширює кисень по тілу, багато тканин та органів недоотримують енергію.
Втома та гостра/хронічна анемія (PubMed)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24814598/
- Запаморочення, шум у вухах, головний біль, непритомність, миготіння «мушок» перед очима, зниження пам’яті.
- Тахікардія, прискорене серцебиття при навантаженні та без. Через нестачу кисню в тканинах серцю доводиться працювати більш старанно, щоб нівелювати дефіцит і розігнати більше насиченої киснем крові. Оскільки такий стан може бути симптомом різних захворювань, діагностувати дефіцит заліза лише за цією ознакою досить складно, потрібне комплексне обстеження.
- Блідість. Восковий колір обличчя - найчастіша ознака дефіциту заліза. Він може виявлятись як на обличчі, так і по всьому тілу. Найчастіше блідість з'являється у випадках середньої та тяжкої анемії.
- Задишка. Через низький рівень гемоглобіну падає рівень кисню в крові, тому збільшується частота дихання - так тіло намагається заповнити цей дефіцит. Якщо звичайні фізичні навантаження, які раніше виконувалися без зусиль, раптом почали викликати труднощі з диханням, варто звернутися до лікаря.
- Синдром неспокійних ніг. Сильне бажання рухати ногами у стані спокою, неприємні та дивні відчуття сверблячки в ступнях, від яких складно заснути, можуть бути симптомом дефіциту заліза. Причини такого стану до кінця не вивчені, але близько 25% людей із залізодефіцитною анемією мають синдром неспокійних ніг.
Поширеність і вплив синдрому неспокійних ніг на пацієнтів із залізодефіцитною анемією (PubMed)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23494945/
- Постійно холодні руки та ноги.
- Зниження імунітету. Дефіцит заліза впливає на імунну систему, підвищується ризик вірусних інфекцій.
Достатній рівень заліза допомагає організму ефективно боротися із інфекціями. Цей мікроелемент бере участь у створенні та активності лейкоцитів – клітин, відповідальних за імунну відповідь.Організм людини не здатний самостійно синтезувати залізо, тому його необхідно отримувати з їжею.